Tusze i tonery – zamiennik czy oryginał? Co musisz wiedzieć?

Katarzyna
8 lutego, 2022

Wybór odpowiedniej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego zależy od wielu czynników. Poza ceną samego urządzenia, musimy wziąć pod uwagę także koszty jego eksploatacji, które bardzo często powodują, że zakup danego modelu staje się całkowicie nieopłacalny. Zwykle powodem są drogie tusze oraz tonery. Pomimo tego, że na rynku znajdziemy wiele zamienników, bardzo często pojawia się pytanie, czy jest to bezpieczne dla urządzenia oraz czy opłaca się je stosować.

Tusze i tonery - zamiennik a oryginał

To, czym różnią się zamienniki od oryginałów to przede wszystkim cena. Różnica ta jest bardzo często zauważalna i znacząca. Decydując się na zakup zamienników, warto zwrócić uwagę na ich jakość. Przede wszystkim, zwracajmy uwagę na to, od jakich producentów pochodzą produkty. Na rynku znajdziemy bowiem cały wachlarz firm specjalizujących się w produkcji zamienników tonerów oraz tuszów. Niezwykle istotną kwestią jest także fakt, czy producenci dbają o środowisko przyjmując z powrotem do siebie zużyte pojemniki, czy też nie. Ogromny wpływ na działanie zamienników ma również to, z jakich komponentów się składają – niewłaściwie dobrane mogą bowiem skutecznie uszkodzić urządzenie. Nieodpowiednio dobrany tusz może zatkać dysze w drukarce lub doprowadzić do stanu, kiedy będziemy musieli zutylizować praktycznie nowe urządzenie, które jest na gwarancji.

To, o czym należy wspomnieć w tym miejscu to fakt, że używając zamienników pozbawiamy naszego urządzenia gwarancji. O ile nie ma to aż tak dużego znaczenia w urządzeniach, które już są po okresie gwarancyjnym, o tyle w nowych – bardzo duże. Co więcej, odpowiedzialni oraz renomowani producenci zamienników udzielają swoich gwarancji. Jeżeli zatem nasz zamiennik uszkodzi urządzenie, możemy bez problemu odesłać je do producenta zamiennika, gdzie urządzenie zostanie naprawione.

epson
brother

Możemy zminimalizować różnice dotyczące wydajności i trwałości zamienników względem oryginałów. Wybierając tusze lub tonery nie kierujmy się wyłącznie ceną, ale większą uwagę zwracajmy na renomę danego producenta. Już po przeczytaniu kilku komentarzy w internecie będziemy w stanie stwierdzić czy produkt spełni nasze oczekiwania, zawsze możemy również poprosić o pomoc obsługę sklepu.

Zamiennik a oryginał - skąd różnica w cenie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to jest, że zamiennik potrafi być aż o 80% tańszy niż oryginalny tusz lub toner? Wbrew pozorom nie wpływa na to jedynie jakość. Cena oryginałów jest wysoka przede wszystkim dlatego, że duże korporacje ponoszą ogromne koszty związane z działaniem marketingowym i promocyjnym.

W Internecie znajdziemy wiele poglądów, które jasno wskazują na fakt, że reklamy marek pokrywane są z kosztów zarobionych na akcesoriach, ponieważ to właśnie na nich zarabiają najwięcej. Zamienniki z kolei są zazwyczaj produktami tzw. „brandu”, który nie jest w żaden sposób promowany. Dzięki temu, cena zamienników jest znacznie niższa od oryginałów – odpowiada ona nakładom, jakie ponoszone są na ich produkcję, a także dystrybucję. Na niższą cenę nie wpływa zatem jedynie jakość zamienników, ale także ich promowanie.

tusze 1

Zamienniki - czy warto?

W momencie, kiedy porównamy ceny oryginalnych wkładów z alternatywnymi rozwiązaniami, bardzo szybko w naszej głowie pojawi się pytanie, czy wybór tańszej opcji nie będzie oznaczał rezygnacji z wysokiej jakości druku. Zamienniki tonerów produkowane są zazwyczaj z tych samych komponentów, co polecane przez producentów materiały eksploatacyjne. Oznacza to, że mimo, iż właściwości będą zbliżone, jakość zawsze będzie odrobinę niższa. Decydując się na zakup zamienników, musimy przede wszystkim brać pod uwagę skład tuszu czy tonera oraz dokładnie sprawdzić, czy produkt nie będzie negatywnie wpływał na działanie urządzenia. Wiele drukarek już od pierwszych dni użytkowania korzysta jedynie z zamienników i nic się z nimi nie dzieje, inne natomiast psują się niemalże od razu. 

Udostępnij